הקמת חברת Start Up, מהי דרך להצלחה?
חושב להקים חברת Start–UP? יש לנו כמה טיפים בשבילך..

 הגדר לך מטרה- הגדר את המוצר הנדרש על פי צרכי השוק, ואז בחן את הטכנולוגיה המתאימה. 

חדשנות היא שם המשחק- האם הידע שבידך ניתן להגנה? הוא ייחודי וחדשני?  אם כן – הכן סקירה לבקשה ל"פטנט ראשוני".
הכן תכנית עסקית- אשר תכלול מקור מימון  להקמת חברה והגשת בקשה לפטנט-  תוכל להיעזר במסלולי תמיכה של המדען הראשי כמו לדוגמה: "תכנית תנופה" (למידע נוסף על התכנית ניתן להיכנס לאתר "המדען הראשי")
התכונן לרמת תקציב גבוהה- רמת הסיכון גבוהה והתקציב הנדרש תמיד עולה על התכנון ,לכן חשוב להיערך לגיוס השקעה ראשונית.
הגדר תפקידים - היזם, המתמחה בטכנולוגיה יעסוק בתחום זה, והמנהל העסקי יוביל את הניהול הכללי, גיוס ההון, קשר לתכניות סיוע ובניית תכניות שיווק וכו'.
אסטרטגיה- הכן תכנית בעזרת סיוע ויעוץ מקצועי, התכנית תהיה מכוונת מטרה, תציג יעדים ותבחן סיכונים וסיכויים, יש להכין תכנית ייעודית  למשקיע, לבעלי המניות ולגורמי הסיוע. 
 התכנית תהייה דינמית ומודולרית מומלץ לא לפרסם תכנית זו במערכת האינטרנט, בעיקר כאשר אין הגנה על המידע. 
שלב "רישום הפטנט"- זהו שלב קריטי בהתקדמות יזמות המבוססת על חדשנות-רישום הפטנטים והגנה על הידע דומה להגנה על עיצוב מוצר, תוכנה ופיתוח טכנולוגי, בשלב זה יש כבר לרשום פטנטים במדינות, ולא להסתפק ברישום ראשוני - (Provisional).
 ייעוץ משפטי עסקי- הקמת חברה מחייבת רישום החברה וכתיבת תקנון הכולל את חלוקת החזקות (מניות) בחברה והגדרתה (שותפות, חברה בע"מ וכדומה).
החממות הטכנולוגיות כסיוע- לגיוס משקיע לשלב "פרה סיד" לאחר השלמת ההכנות במסגרת "תנופה" או בהשקעה עצמית , אפשר להיעזר בסיוע להקמת חברות במסגרת "החממות הטכנולוגיות" ,הכנת הבקשה נעשית לפי דרישות החממה ובהתאמה להתמחותה. גיוס הון באמצעות משקיעים פרטיים, או קרנות השקעה מחייב היערכות עסקית וניהולית וליווי מתאים, החממה מסייעת ליזם במימון, בניהול, בקשרים ובמקום לביצוע המו"פ. בתמורה החממה תקבל כעד40% ממניות החברה.
גיוס "סבב שני"- לאחר תקופת החממה, או בפיתוח עצמי, כאשר "הוכחת היתכנות טכנולוגית ושיווקית" יצאה לפועל, אפשר להיעזר בתכנית הסיוע לחברות מתחילות או לאחת מתכניות הסיוע של המדען הראשי, אם החברה איננה במסגרת חממה יש להכין חומר רקע וסיכומי דוחות  ביצוע של התקופה הראשונה.
תכניות בינלאומיות- המאפשרות שיתופי פעולה עם חברות או קרנות הון סיכון ברחבי העולם. הגדרת המטרות העסקיות הדרושות ובחירת
תכנית מתאימה במסגרת "תכניות דו לאומיות" או במסגרת התכניות האירופאיות לשיתופי פעולה ( אופק 2020 ) .

הקמת חברה ותחילת פעילות מסחרית היא תהליך ארוך, מייגע ויקר. כיום כ -2 חברות מתוך 10 שהחלו 
בתהליך הקמה - ימשיכו מעבר לשלב זה. לכן היערכות, ניצול הסיוע בכל שלב והקטנת הסיכון האישי הם כלי חשוב בדרך להצלחה.

כותב המאמר ד"ר עמי נווה מנהל טכנולוגי בתחום התמריצים הממשלתיים מעבר לשלושים שנות ניסיון בתחום הפיתוח ויזמות עסקית. mbt@mbtcpa.co.il פקס:03-6382815 טל' 03-6382811 חומה ומגדל 2 ת.ד. 57008, ת"א 61570